Hakkımızda

/
Kurumsal
/
Garanti ve İade Koşulları
Garanti ve İade Koşulları

GARANTİ  VE  İADE KOŞULLARI

Garanti Koşulları

Tüm ürünler aksi belirtilmediği takdirde üretici HOROZ DEMİR garantisi altındadır. Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılan 29029 sayılı Garanti Belgesi yönetmeliği ve 6502 sayılı kanun gereği tespit edilir. Garanti koşullarının geçerli olabilmesi için kargo teslimatı esnasında ürünü mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir hasar gördüğünüzde tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün üzerinde yapılan değişiklikler, ürünün deforme olması ya da ürünün orijinal dizaynının bozulması garanti kapsamı dışındadır.

 

İade Koşulları


• İadeniz, “Satış Sözleşmesi”nde yer alan “Cayma Hakkı” şartlarına uygun olmalıdır.  Ürünlerin iadesi için belirtilen yasal süre 14 gündür.


•İade  kargolarınızda kargo  ücreti horoz demir san. tic. Ltd. şti. ’ye aittir. Karşı ödemeli olarak velimeşe mah. Küme evler baraj yolu no:12 ERGENE/TEKİRDAĞ adresine iadenizi gönderebilirsiniz.

•İadenizi, siparişinizi teslim aldığınız kargo firması ile gönderiniz. 

• İade etmek istediğiniz ürünler “Satış Sözleşmesi” şartlarına uygun ise, sitemizden alışveriş yaparken kullandığınız kredi kartınıza 10 gün içerisinde para iadesi yapılacaktır. 

• İade edeceğiniz ürünü eksiksiz, orijinal faturası veya teslim formuyla,ürün paketi / kutusu hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle geri gönderdiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde iade kabul edilmeyecektir. 

• Eğer ürünün faturası kurumsal ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, “Ürün Birim Fiyatı + KDV” şeklinde kesilmiş bir “İade Faturası” ile birlikte gönderilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri, “İade Faturası” kesilmediği takdirde tamamlanamaz. 

• Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde paketinizi açmalı ve ürünü kontrol etmelisiniz. Beklenmedik bir durumda, kargo yetkilisine tutanak tutturarak, kargo şirketinin ürünü tarafımıza iade etmesini sağlamanız gerekmektedir. 

 

Ürün iade işlemlerinizi başlatabilmek için Siparişlerim sayfanızdan ilgili siparişin formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonraki süreç için sizlere bilgilendirme maili gönderiyor olacağız. İade etmek istediğiniz ürünü fatura nüshası ile birlikte  karşı ödemeli göndermeniz gerekmektedir. İşleminiz tamamlandıktan sonra iade işleminizin yapıldığına dair bilgilendirme mailini tarafınıza iletilecektir.

Üyeliksiz olarak gerçekleştirmiş olduğunuz siparişlerinizin iadesi için, "İletişim" bölümümüzden yapılacak yazılı bir açıklama ile talep edilebilir, iadesini talep ettiğiniz ürününüzü faturası ile birlikte karşı ödemeli olarak teslim aldığınız kargo firması ile firma adresimize gönderebilirsiniz. İadesi alınan ürünlerimiz ile ilgili destek ekibimiz sizlere bilgi aktarıyor olacaklardır.

 

NOT: LÜTFEN iletişim bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.